Czym zmyć atrament z ubrania?

Przed chwilą zauważyłaś, że Twoja koszula jest poplamiona atramentem? A może ślad po piórze jest widoczny na Twoich ulubionych spodniach? Nie panikuj! Na szczęście nie oznacza to, że ubrania powinny wylądować w śmietniku. Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposób na usunięcie z odzieży śladów po atramencie, dzięki którym będzie wyglądać po praniu jak nowa.

Dlaczego usunięcie atramentu jest takie trudne?

Choć usunięcie atramentu z odzieży jest trudne, to jednak nie jest niemożliwe. A dlaczego jest on takim wymagającym przeciwnikiem? Wkład do pióra zawiera mieszankę barwnika i tłuszczu, które wspólnie prowadzą do powstawania uporczywych i łatwo rozmazujących się śladów. O ile w przypadku tapicerki czy dywanów możesz pozwolić sobie na sięgnięcie po mocne preparaty, tak na przykład ulubiona koszula damska z Mybaze.com wymaga ostrożnego i bardzo delikatnego podejścia, aby całkowicie nie zrujnować materiału.

Sprawdzone sposoby na zmycie atramentu z Twoich ulubionych ubrań

Znasz to powiedzenie Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem? W tym przypadku może ono okazać się naprawdę pomocne! Sięgnij po mleko, jeśli zauważysz ślady atramentu wyłącznie na kolorowych ubraniach. Do białych sprawdzą się inne produkty, które masz w swojej kuchni, ale o tym opowiemy więcej za chwilę. Aby mleko było w stanie wywabić z materiału niebieską czy czarną plamę po atramencie, należy je wcześniej podgrzać. Gdy będzie już ciepłe, namocz koszulę lub inny dowolny element garderoby i zostaw je przynajmniej na kilkanaście minut. Następnie dokładnie wypłucz ubranie i wypierz, postępując zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na metce. Możesz również sięgnąć po denaturat i przetrzeć ślad zwilżoną nim szmatką. Jest on szczególnie pomocny w przypadku odzieży wykonanej z delikatnych tkanin, których nie można wrzucić do pralki.

A co z białymi ubraniami?

W tym przypadku strzałem w dziesiątkę będzie… sól i cytryna! Wystarczy, że rozłożysz koszulę czy spodnie na płaskiej powierzchni, a następnie posypiesz je podstawową przyprawą, którą masz na pewno w swojej kuchni. Kolejny krok to przekrojenie cytryny na pół i pocieranie nią plamy po atramencie. Na zakończenie wypłucz dokładnie ubranie i wypierz je w pralce lub ręcznie. Oczywiście, jeśli masz pod ręką preparat do usuwania uporczywych plam, to bez obaw możesz po niego sięgnąć. Przed użyciem zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu i wypłucz ubranie w zimnej wodzie. Gdy przetrzesz już atrament wybranym środkiem, namocz odzież w misce z gorącą wodą i dodaj do całości sól. Na zakończenie polej plamę spirytusem i wypierz ubranie. Po zabrudzeniu nie powinno być żadnego śladu!


Siedziba firmy

E-kleks.pl
,
ul. Warszawska-7a
87-100 Toruń
tel. (56) 876-435-67
fax (56) 00-11-11-11
e-mail: [email protected]
NIP: 000-000-00-00

Zapraszamy od poniedziałku do piątku
w godzinach 8.00 - 16.00

Oddziały
Akceptujemy płatności payu